Jak przygotować się do sesji?

9 kwietnia 2019 IS Ilość Komentarzy: 0 Nauka

Odwieczny problem każdego studenta: Jak przygotować się do sesji i zdać wszystkie egzaminy? Jeśli przeraża Cię ilość nauki i martwisz się nadchodzącą sesją, zapoznaj się z naszymi złotymi radami. Dowiedz się, jak opracować plan działania i zrealizować go bez zbędnego stresu. 

Prowadź kalendarz

Prowadzenie kalendarza może się wydawać oczywistym i banalnym pomysłem, jednak jest to absolutna podstawa dobrego zorganizowania. Wpisywanie do niego wszelkich terminów egzaminów czy deadlinów nadesłania projektów sprawi, że nic nie umknie Twojej uwadze. Aby wszystko było dla Ciebie jasne i czytelne, możesz podzielić wszystkie ważne daty tematycznie i stosować inne kolory. Przykładowo egzaminy możesz zaznaczyć na czerwono, a inne ważne wydarzenia, takie jak na przykład urodziny babci czy wizyta u dentysty, zaznacz na niebiesko. Nie musi to wyglądać perfekcyjnie, ważne, żeby działało i żebyś sam się w tym nie pogubił. Jeśli masz w głowie plany, które mogą poczekać, lepiej przenieś je na termin "po sesji", kiedy będziesz miał więcej czasu. 

Podejmij decyzję - co i kiedy zdajesz

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zaliczenie wszystkiego w pierwszym możliwym terminie. Lepiej mieć to jak najszybciej z głowy. Twoim głównym celem powinno być zatem przystąpienie do egzaminów w terminie zerowym. Zazwyczaj wiąże się to z najłagodniejszym traktowaniem studentów i z (względnie) prostymi pytaniami. Jest zatem większa szansa, że uda Ci się zdobyć zadowalającą ocenę. Nie zawsze jest to jednak możliwe, więc nie przejmuj się, jeśli nie uda Ci się zaliczyć wszystkich przedmiotów w pierwszym terminie. Jeśli na horyzoncie pojawił się wyjątkowo trudne egzamin, do którego będziesz potrzebował dużo przygotowań, może lepiej zostawić go na później. Możesz wtedy skupić się na innych, mniej wymagających przedmiotach, a ten zostawić sobie na sam koniec. Wybór należy do Ciebie. Zastanów się, która opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. 

Zbierz potrzebne materiały

Dobry research to podstawa. Postaraj się dowiedzieć, jakie pytania pojawiły się na egzaminie - starsi koledzy mogą Ci w tym pomóc. Ważną informacją będzie dla Ciebie to, czy obowiązuje skrypt, czy należy przeczytać wszystkie lektury obowiązkowe, czy najważniejsze są notatki z wykładów. Nie pracuj ciężko, ale mądrze. Nie ucz się na pamięć definicji i teorii, które nie są wymagane. Nie marnuj swojego czasu i energii na czytanie grubej lektury, jeśli wykładowca wymaga tylko jednego rozdziału. Oczywiście możesz to zrobić dla poszerzania wiedzy i własnej przyjemności, ale jeśli nie jest to niezbędna wiedza do egzaminu, to może lepiej zostaw sobie tę rozrywkę na później. Jeśli byłeś nieobecny na ważnych wykładach, koniecznie zdobądź notatki od swoich kolegów i zapytaj, co Cię ominęło. Być może nie słyszałeś o czymś, co może odegrać kluczową rolę podczas nauki do sesji. 

Podział pracy i planowanie przerw

Przechodzimy do bardzo ważnego etapu - podziału pracy. Musisz odpowiednio rozplanować czas, w taki sposób, by na wszystko starczyło Ci energii. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę i nie planuj nauki od świtu do zmierzchu. Doskonale wiemy, że sesja to morderczy okres dla każdego studenta i mózg musi pracować wtedy na najwyższych obrotach, ale nie przesadzajmy. Potrzebujemy czasem chwili odpoczynku i oderwania myśli. Bezustanne czytanie i siedzenie po nocach nad projektami zmniejsza naszą efektywność, obniża samopoczucie i straszliwie męczy. Z tego powodu, warto dokładnie opracować swój plan działania i przewidzieć w nim również czas na spacer, spotkanie z przyjaciółmi czy po prostu kilka godzin spokojnego snu. Zastanów się, ile godzin potrzebujesz na przyswojenie poszczególnych materiałów. Potem musisz jedynie konsekwentnie zrealizować swoje założenia oraz unikać wszelkich rozpraszaczy i wymówek. Powodzenia! 

Komentarze:

Zostaw Komentarz