Słodkie napoje gazowane - dlaczego powinniśmy z nich zrezygnować?

21 maja 2019 IS Ilość Komentarzy: 0 Zdrowie i Uroda

Słodkie napoje gazowane mogą mieć fatalny wpływ na nasz organizm. Przyczyniają się one do wielu groźnych chorób. Głównym czynnikiem ryzyka w takich napojach jest ogromna ilość cukru, która przyczynia się między innymi do rozwoju cukrzycy, chorób serca i nowotworów. Dowiedz się, dlaczego powinniśmy zrezygnować z picia słodkich napojów i znaleźć dla nich alternatywę. 

Słodkie napoje uzależniają

Po słodkie i gazowane napoje najczęściej sięgają najmłodsi. Takie nawyki mogą być bardzo niebezpiecznie i nieść ze sobą ryzyko pojawienia się poważnych chorób. Słodkie napoje w kolorowych opakowania przyciągają uwagę dzieci i często uzależniają. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ bardzo często mają one w składzie kofeinę oraz ogromne ilości cukru. Już po kilku łykach mamy wrażenie, że czujemy się lepiej i podnosi nam się nastrój. Dzieje się tak, ponieważ wypicie gazowanego napoju uruchamia produkcję dopaminy. Sprawia to, że mamy ochotę na więcej. W taki właśnie sposób może dojść do uzależnienia.

Napoje pełne cukru

Już 10 minut po wypiciu butelki coli, do naszego krwioobiegu dostają się duże dawki cukru. Półlitrowy napój gazowany jest w stanie dostarczyć nam dobową dawkę cukru przewidzianą dla osoby dorosłej. Kobiety powinny przyjmować maksymalnie 5 łyżeczek cukru dziennie, a mężczyźni - 9 łyżeczek. Po wypiciu słodkiego napoju dochodzi do wzrostu poziomu cukru we krwi, a także do wzrostu produkcji insuliny, która go transportuje. Organizm nie może uporać się z tak dużą ilości cukru, dlatego zamienia nadwyżki w komórki tłuszczowe. Jeśli jesteś na diecie i zamierzasz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności zrezygnować z picia tego typu napojów. 

Konserwanty i barwniki

Napoje gazowane są bogate w substancje słodzące i konserwujące oraz w barwniki. Nie zawierają one natomiast żadnych substancji odżywczych. Słodki smak i ładny kolor napojów kuszą zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz skłaniają ich do zakupów. Warto zwrócić uwagę na skład produktu przed jego zakupem. Zwracajmy uwagę, czy na etykiecie wymienione zostały chemiczne substancje, konserwanty i barwniki. Jeśli napój zawiera duże ilości cukru oraz fosfor, powinniśmy spodziewać się częstych wizyt i dentysty. 

Wypłukiwanie minerałów

Picie słodzonych napojów powoduje wypłukiwanie minerałów z organizmu. Napoje gazowane zawierają kwasy oraz związki chemiczne, które przyczyniają się do usuwania dużej ilości minerałów wraz z moczem. Przykładowo kwas fosforowy wiąże związki wapnia, magnezu i cynku oraz ułatwia ich usunięcie z organizmu. W efekcie tego może nawet dojść do odwodnienia organizmu, poczucia osłabienia i zmęczenia. Ponadto napoje gazowane zawierają fosfor, który niszczy szkliwo i zwiększa podatność na próchnicę. Może on również powodować liczne choroby dziąseł.

Zwiększone ryzyko chorób metabolicznych

Związki zawarte w napojach gazowanych wpływają na odkładanie tkanki tłuszczowej, podniesiony poziom złego cholesterolu oraz na zwiększenie ciśnienia. W konsekwencji może to prowadzić do niebezpiecznych chorób serca oraz cukrzycy. Kolejnym skutkiem może być również zachorowania na nowotwór. Należy poważnie się zastanowić, czy picie słodkich i smacznych napojów to na pewno dobry pomysł. Jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Harvarda, już po 30 dniach od włączenia coli do diety zmienia się norma w produkcji insuliny oraz następuje znaczny wzrost wagi. Dotyczyło to zarówno osób, które piły kilka puszek napojów dziennie, jak i tych, którzy skusili się na taki napój jedynie dwa razy w tygodniu.

Komentarze:

Zostaw Komentarz