Kiedy należy zrobić pierwszą cytologię?

15 kwietnia 2020 ID Ilość Komentarzy: 0 Zdrowie i Uroda

Wiele kobiet błędnie sądzi, że o chorobach nowotworowych mogą zacząć myśleć daleko po pięćdziesiątce. Nic bardziej mylnego. Nowotwory związane z układem rozrodczym dają nam pewne znaki na długie lata zanim się rozwiną. Dlatego warto zadbać o profilaktykę.

Jak przebiega badanie i jak często trzeba je robić?

Podstawowym badaniem, które należy wykonać jak najwcześniej i później powtarzać je okresowo to cytologia. Każda kobieta, która jest w wieku rozrodczym i którą rozpoczęła już współżycie, powinna udać się do ginekologa i zrobić cytologię (najpóźniej do 3 lat od rozpoczęcia współżycia). Jeśli wykonujemy badania cytologiczne raz na 3 lata, wówczas dostaniemy pełną refundację kosztów związanych z z ich przeprowadzeniem. Cytologii nie należy wykonywać podczas miesiączki.

Badanie jest bezbolesne. Lekarz ginekolog Wrocław pobiera wycinek materiału na początku wizyty, przed przystąpieniem do dalszych czynności. Lekarze zalecają, aby na 24 godziny przed badaniem ograniczyć kontakty seksualne, a także aby zrezygnować z irygacji pochwy. Koniecznie też należy unikać używania środków dopochwowych bezpośrednio przed wizytą u ginekologa.

Dlaczego cytologia ratuje życie?

Cytologia to badanie przesiewowe, które jako pierwsze wskazuje lekarzowi, że w organizmie kobiety dzieje się coś niepokojącego. Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Badanie wymazu pozwala dostrzec zmiany patologiczne zachodzące w obrębie narządów rozrodczych, które nie dają sobie znać w postaci żadnych dostrzegalnych przez kobietę symptomów. Wykonując cytologię raz na 3 lata (a najlepiej raz na rok) ograniczamy występowanie sytuacji, w której choroba rozwija się bezobjawowo przez długie lata, a pacjentka trafia do lekarza dopiero wtedy, gdy rak jest już zezłośliwiony i nie ma czego ratować.

Cytologia a badanie na obecność wirusa HPV

Ocenia się, że jednym z najczęstszych winowajców raka szyjki macicy jest wirus HPV. Obok cytologii, warto wykonać badania wykrywające obecność wirusa w organizmie zawsze wtedy, gdy zmieniamy partnera seksualnego. Cytologia nie jest badaniem wykrywającym obecność wirusa.

Komentarze:

Zostaw Komentarz