Czy lakiery hybrydowe są niebezpieczne dla zdrowia?

9 kwietnia 2019 IS Ilość Komentarzy: 0 Zdrowie i Uroda

 

Lampy, które są używane do utwardzania lakierów hybrydowych, wykorzystują promieniowanie UVA. Działają one podobnie jak promienie słoneczne i tak samo, jak one mogą powodować raka. Dowiedz się, z jakimi zagrożeniami wiąże się manicure hybrydowy. 

Szkodliwe promieniowanie UVA

Aby utwardzić lakier hybrydowy, należy pomalować paznokcie i umieścić dłonie w specjalnej lampie. Ostatni etap tego procesu budzi zastrzeżenia, ponieważ może mieć negatywny wpływ na zdrowie. W lampie wykorzystawane jest promieniowanie UVA, które sprawia, że w zaledwie kilkadziesiąt sekund lakier wysycha i przywiera do paznokci. Dzięki temu cały zabieg kosmetyczny przebiega sprawniej i nie trzeba tracić czasu na wyschnięcie paznokci jak w przypadku zwykłego lakieru. Niestety promieniowanie UVA ma również swoje wady. Jest odpowiedzialne na powstawanie przebarwień, starzenie się skóry oraz ma działania rakotwórcze.

Manicure hybrydowy a nowotwory

Manicure hybrydowy to stosunkowa nowość na rynku, która nie została jeszcze gruntownie przebadana. Nie ma zatem pewności, w jaki sposób lampy do utwardzania hybryd są szkodliwe dla naszego zdrowia. W 2014 roku przeprowadzone zostały badania, które wykazały, że promieniowanie lamp różni się w zależności od producenta. Odkryto również, że wystarczy użyć takiej lampy 12 razy, aby zauważyć zmiany skórne. Dotyczy to szczególnie kobiet, których dłonie są bardzo wrażliwe i podatne na szkodliwe działania. Malujemy paznokcie w celu poprawy naszego wyglądu i upiększenia się, a jednocześnie na własne życzenie niszczymy skórę dłoni. Jeśli robimy hybrydy regularnie (co ok. 2-3 tygodnie) to po zaledwie pół roku użyjemy lampy więcej niż 12 razy. Ponadto, jak twierdzą dermatolodzy, użycie lampy utwardzającej nie powinno trwać dłużej niż 8 minut dla całego manicure. Dodatkowym zaskoczeniem może być fakt, że natężenie promieniowania UVA płynące z lampy do paznokci jest co najmniej cztery razy silniejsze niż promieniowanie słoneczne UVA. Nie powstały jeszcze żadne badania, które jasno określiłby zagrożenia płynące z użycia takich lamp. Wiadomo natomiast, że istnieje związek pomiędzy nowotworami a urządzeniami wykorzystującymi promieniowanie UVA (np. solarium). 

Jak chronić dłonie podczas manicure hybrydowego?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie ze stosowania manicure hybrydowego. Ma on jednak wiele zwolenniczek i trudno się temu dziwić - taki zabieg trwa krócej, a lakier hybrydowy utrzymuje się na paznokciach znacznie dłużej niż zwykły. To bardzo wygodne rozwiązanie dla kobiet, które nie lubią malować paznokci samodzielnie i nie mają czasu, by co kilka dni robić manicure ponownie. Zwykły lakier często odpryskuje i bardzo szybko się ściera, co oczywiście nie bardzo nam odpowiada. Jeśli nie chcemy zrezygnować z manicure hybrydowego, warto odpowiednio chronić dłonie podczas ekspozycji na promieniowanie UVA. Specjaliści polecają stosowanie specjalnych rękawiczek wykonanych z polimeru zawierającego dwutlenek tytanu. Mają one wycięcia na paznokcie i pasują zarówno na dłonie, jak i stopy. Możemy zakupić takie rękawiczki za ok. 20-40 zł lub przygotować je samodzielnie, przerabiając rękawiczki, które mamy w domu. Wystarczy wyciąć w nich otwory na paznokcie lub posmarować dłonie kremem z filtrem przed włożeniem ich do lampy.

Komentarze:

Zostaw Komentarz