Studia na obcasach

Jak znaleźć staż?

Dobry staż może być świetnym punktem do wpisania w CV oraz merytorycznym doświadczeniem, które pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy. To na studiach jest najlepszy czas, by zabrać się za szukanie interesującego stażu - dzięki któremu wykorzystacie wiedzę zdobytą na studiach w praktyce. By jednak proces poszukiwania stażu nie był zbyt długi i bezowocny, przygotowałyśmy dla Was kilka cennych rad.

Sprecyzowanie oczekiwań

Szukanie jakiegokolwiek stażu bez głębszego przemyślenia, czego tak naprawdę od niego oczekujemy, mija się z celem. Najpierw powinniśmy zastanowić się, jakiego typu praktyk szukamy (wakacyjnych, miesięcznych, a może z możliwością stałej współpracy), w jakiej branży, gdzie (firmy prywatne, duże korporacje czy może urzędy) i jakich warunków finansowych oczekujemy.

Być może branża, w której chcemy się rozwijać, już na start oferuje atrakcyjne wynagrodzenie, ale jeżeli nie - przemyślcie, czy to dla Was duża przeszkoda. Gdy to Wasz pierwszy w życiu, miesięczny staż, wysokie oczekiwania finansowe mogą odstawać od rzeczywistości. W końcu w stażu chodzi przede wszystkim o naukę i niezbędne doświadczenie.

Gdzie szukać stażu?

Obecnie istnieje naprawdę mnóstwo miejsc, gdzie pracodawcy wystawiają oferty dla stażystów. To ogólne portale z ofertami pracy, te tylko dla początkujących, targi pracy, LinedIn. Dodatkowo, warto przejść się do Uniwersyteckiego Biura Karier bądź Urzędu Pracy, by sprawdzić, czy nie mają jakichś ciekawych pomysłów. Bądźcie też otwarte na wszystkie tego typu propozycje od znajomych, a nawet rodziny - wiadomo, że nikt nie chce dostać poważnej pracy dzięki wstawiennictwu wujka, ale w przypadku stażu nie musimy się tym przejmować.

Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?

Gdy wysłaliście już CV i otrzymaliście zaproszenie na rozmowę, warto się do niej porządnie przygotować. Pracodawcy od przyszłych stażystów nie oczekują co prawda wiedzy i doświadczenia starszych pracowników, ale dobre zaprezentowanie umiejętności zdobytych na studiach, to absolutne minimum. Poza tym zapoznajcie się  z historią i branżą firmy, do której aplikujecie. Gdy jest to Wasza pierwsza praca i nie możecie pochwalić się doświadczeniem, opowiedzcie o Waszej aktywności na studiach - kółka naukowe, konferencje, samorząd studencki, wolontariat - te wszystkie punkty na pewno zostaną dobrze odebrane.

Powiązane artykuły

Jak skoncentrować się na pracy?

Czasami są takie dni, kiedy zupełnie nie możesz się skupić na pracy. Lista zadań stale rośnie, czas niemiłosiernie przecieka przez palce, a Ty walczysz ze swoją głową o wygospodarowanie choć odrobi...

17 października 2019 /
MP
Czytaj więcej

Jak znaleźć pracę idealną?

Skończyłaś liceum, poszłaś na studia i zaczynasz stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Na początku na pewno jesteś przerażona i zagubiona. Nie masz nawet pomysłu, jak dojść do spełnienia swoich za...

16 maja 2019 /
KK
Czytaj więcej

Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o pracę?

Internet zasypany jest przykładowymi pytaniami rekrutera, ale czy aby na pewno jest sens, abyś układała sobie w głowie odpowiedź na pytanie “Jakie są Pani trzy główne zalety i wady?”. Przekonaj się...

11 kwietnia 2019 /
MP
Czytaj więcej