Studia na obcasach

Jak znaleźć pracę idealną?

Skończyłaś liceum, poszłaś na studia i zaczynasz stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Na początku na pewno jesteś przerażona i zagubiona. Nie masz nawet pomysłu, jak dojść do spełnienia swoich zawodowych marzeń i oczekiwań. Dzisiaj pokazujemy, jak to zmienić.

Pasja - powód, dla którego warto żyć (i pracować)

Jesteś młodą idealistką, która chciałaby pracować z pasji, a nie przykrego obowiązku? Poszukaj czegoś, na czym naprawdę Ci zależy i w czym jesteś dobra. Zastanów się, jak to możesz powiązać z ewentualnym stanowiskiem pracy. Tak naprawdę tylko praca, którą polubisz, będzie dawała Ci satysfakcję i chęć ciągłego rozwoju. 

Jeżeli nie masz jednej. z góry określonej pasji, spróbuj ją odnaleźć. Próbuj nowych rzeczy, chodź na wydarzenia, konferencje, targi pracy. Nie wszyscy od razu wiedzą, co chcieliby robić w życiu - szczególnie, gdy kierunek studiów daje dużo potencjalnych możliwości zamiast jednej, skonkretyzowanej ścieżki. 

Zacznij od stażu 

Zamiast iść na kompromis i szukać lepiej płatnej pracy, która nie jest powiązana z tym, co byś chciała robić, poszukaj ciekawego stażu w branży. Jeżeli natrafisz na coś naprawdę interesującego, nauczysz się bardzo wiele i zdobędziesz doświadczenie, którym zabłyśniesz w CV. Pamiętaj jednak, by nastawiać się na to, żeby jak najwięcej skorzystać z tego stażu - dlatego angażuj się, zadawaj pytania, proś o wdrażanie Cię do nowych projektów. 

Nie bój się zmian

Chociaż od rodziców możesz słyszeć, że pewna praca to podstawa, to na początku swojej drogi zawodowej nie przywiązuj się aż tak do miejsca pracy. Jak Ci nie odpowiada konkretny pracodawca albo w ogóle dana branża, zmień ją. Testuj, sprawdzaj, uważnie notuj, co Ci się podoba w danym miejscu, a co jest nie do przyjęcia. 

Stawiaj na samorozwój

Skończyłaś studia i myślisz, że naukę do końca życia masz już załatwioną? Niestety musimy sprowadzić Cię na ziemię! Większość dziedzin nieustannie się zmienia i tylko bycie na bieżąco z branżowymi nowinkami, zagwarantuje stabilną pozycję zawodową. Kluczowe jest chodzenie na szkolenia, warsztaty, konferencje. Dodatkowo, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę w danym zawodzie, zainteresuj się płatnymi kursami - być może Twój pracodawca będzie gotów wesprzeć się finansowo. 

Powiązane artykuły

Jak skoncentrować się na pracy?

Czasami są takie dni, kiedy zupełnie nie możesz się skupić na pracy. Lista zadań stale rośnie, czas niemiłosiernie przecieka przez palce, a Ty walczysz ze swoją głową o wygospodarowanie choć odrobi...

17 października 2019 /
MP
Czytaj więcej

Jak znaleźć staż?

Dobry staż może być świetnym punktem do wpisania w CV oraz merytorycznym doświadczeniem, które pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy. To na studiach jest najlepszy czas, by zabrać się za szukanie inte...

11 kwietnia 2019 /
KK
Czytaj więcej

Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o pracę?

Internet zasypany jest przykładowymi pytaniami rekrutera, ale czy aby na pewno jest sens, abyś układała sobie w głowie odpowiedź na pytanie “Jakie są Pani trzy główne zalety i wady?”. Przekonaj się...

11 kwietnia 2019 /
MP
Czytaj więcej