Wolontariat na studiach - czy warto?

10 kwietnia 2019 MP Ilość Komentarzy: 0 Rozwój

Minimum 2 lata doświadczenia na podobnym stanowisku - jak często widzisz takie zdania, przeglądając ogłoszenia o pracy? Nie chcesz iść do tymczasowej pracy, bo boisz się, że przez nią zawalisz studia? Wolontariat jest zatem złotym środkiem.

Oczywiście, za wolontariat nikt Ci nie zapłaci, ale i tak sprawi, że będziesz bogatsza. Poznasz nowych, inspirujących ludzi, być może zdobędziesz w ten sposób cenne kontakty na przyszłość, zdobędziesz nowe umiejętności i zarazem bezcenne doświadczenie, które może zaowocować podczas kolejnego rozsyłania swoich CV.

Według definicji Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu

wolontariat to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Dla osób będących na początku swojej kariery wolontariat jest sposobem na wpasowanie się w oczekiwania i wymagania rynku pracy, a jednocześnie na podążanie drogą własnych wartości.

Wolontariat rozwija kompetencje miękkie

Częsty kontakt z innymi, różnymi od Ciebie ludźmi sprzyja rozwijaniu takich umiejętności jak prowadzenie rozmów, zachowanie się adekwatne do różnych np. oficjalnych sytuacji. Działalność wolontariacka może też oswoić Cię ze stresem, jaki prawdopodobnie spotka Cię w przyszłej pracy. Ale spotkania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach w ramach wolontariatu otwierają również możliwości na przyjaźnie. Najczęściej wolontariusze działają w tych dziedzinach, które ich po prostu interesują. Nic dziwnego więc, że najczęściej wykonują swoje obowiązki z zapałem i dużym zaangażowaniem. Pracodawcy myślą podobnie - dobrze wiedzą, że osoby, które udzielały się wolontariacko będą prawdopodobnie równie świetnymi pracownikami, bo nie będą nastawieni jedynie na korzyści finansowe.

Wolontariat a perspektywa pracy

Wolontariusze są coraz bardziej doceniani na rynku pracy. Pracodawcy widzą w nich potencjał na zaangażowanego, ambitnego, odpowiedzialnego i pomocnego pracownika. Informacja o tym, że ktoś przez kilkanaście miesięcy poświęcał swój wolny czas jakiś projekt, nie dostając w zamian wynagrodzenia finansowego, pozwala przypuszczać, że taka osoba nie ma słomianego zapału, poważnie podchodzi do zleconych zadań i najpewniej nie zrezygnuje z pracy w trakcie realizacji pierwszego projektu. Pracodawcą naprawdę zależy na takich pracownikach, którzy traktują pracę, jako możliwość rozwoju i sprawdzenia się, a nie wyłącznie jako konieczność czysto ekonomiczną.

Często też wolontariat jest ogromną szansą na współpracę ze specjalistami, a co za tym idzie -  nauki od najlepszych w swoim fachu. Tak rozpoczęta współpraca może zaprocentować zatrudnieniem w tym miejscu w przyszłości.

Wolontariat zbliża do siebie

Pomaganie innym w ramach wolontariatu w naturalny sposób podnosi też poczucie własnej wartości oraz poziomu zadowolenia z życia. Wolontariat daje możliwość wykazania się w wielu dziedzinach, dzięki czemu możemy odczuwać dumę z tego, co robimy i kształtowania samoświadomości.

Będąc na studiach, masz jeszcze wiele czasu przed sobą na zarabianie pieniędzy. Zdążysz to zrobić później. Tymczasem rozwój umiejętności, zdobywanie cennych kontaktów i doświadczenia powinny być teraz Twoim priorytetem. Finanse w tym okresie powinny zejść na dalszy plan. Staną się one naturalną konsekwencją doświadczenia, które w ten sposób nabędziesz.

Komentarze:

Zostaw Komentarz