Mama na studiach - jak połączyć naukę z wychowywaniem dziecka?

5 listopada 2019 IS Ilość Komentarzy: 0 Nauka

Żyjesz w ciągłym biegu, pracujesz i studiujesz, a do tego dowiadujesz się, że… jesteś w ciąży. Zastanawiasz się pewnie, jak uda Ci się pogodzić te wszystkie obowiązki z nauką i wychowywaniem dziecka. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci ułatwić przejście przez ten trudny okres.

Studentka w ciąży

Moment, w którym dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, może być dla Ciebie dużym szokiem. Nagle uświadamiasz sobie, że będziesz musiała zmienić swoje dotychczasowe życie i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Jeśli ciąża będzie przebiegać prawidłowo i będziesz dobrze ją znosić, możesz nadal pracować, uczyć się i spędzać wolny czas tak, jak lubisz. Oczywiście ten okres nie będzie taki łatwy, jeśli ciąża nie będzie służyła Twojemu organizmowi. Jednak nie ma co zamartwiać się na zapas - lepiej założyć, że ciąża wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie. 

Jak powiadomić najbliższe osoby o ciąży?

Wiadomość o nowym członku rodziny wywołuje zazwyczaj mnóstwo radości i wzruszenia. Nie powinnaś się zatem obawiać podzielenia się tą wiadomością. Porozmawiaj ze swoim partnerem, rodzicami i przyjaciółkami. Podziel się swoimi ewentualnymi obawami i spróbujcie razem znaleźć najlepsze rozwiązanie. Twoi bliscy na pewno okażą Ci zrozumienie oraz wsparcie. Będziesz mogła liczyć na ich pomoc np. objęcie opieki nad dzieckiem, gdy Ty będziesz musiała udać się na uczelnię. Wszystko da się zaplanować i ustalić, wystarczy jedynie zachować spokój, porozmawiać z bliskimi i opracować plan działania. 

Nadmiar stresu w ciąży

Pamiętaj, że ciąża to czas, w którym powinnaś zadbać o siebie i swoje dziecko. Nikt nie zabrania Ci się rozwijać, uczyć i pracować, ale musisz zachować umiar. Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków i unikaj stresu, który może bardzo negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie oraz zdrowie dziecka. Nie bój się rozmawiać z wykładowcami czy ze swoim szefem. Porozmawiaj z nimi szczerze i poinformuj o swoim obecnym stanie. Przytłacza Cię nadmiar obowiązków? Nie jesteś w stanie wyrobić się z nauką? Obawiasz się, że potrzebujesz więcej czasu na realizację projektu? Powiedz o tym wprost, a na pewno uda Wam się osiągnąć kompromis i dostosować liczbę zadań do Twoich możliwości.

Narodziny dziecka - mama na studiach

Początki mogą być trudne, jednak z pomocą partnera i rodziny na pewno dasz sobie radę. Twoi wykładowcy nie powinni robić większych problemów, gdy opuścisz zajęcia lub egzamin. To wyjątkowa sytuacja, dlatego napisanie odpowiedniego podania powinno załatwić sprawę i umożliwić Ci zaliczenie przedmiotów w innym terminie. Nie powinnaś za bardzo się tym przejmować. Pamiętaj, że teraz najważniejsza jesteś Ty i Twoje dziecko. Musisz dać sobie czas na odpoczynek i regenerację oraz poświęcić uwagę swojemu maleństwu. Jeśli ciąża przebiegała prawidłowo i początkowa opieka nad dzieckiem nie przeszkodziła Ci w studiowaniu, to na pewno wszystko się ułoży. Z pomocą najbliższych uda Ci się skończyć swoje wymarzone studia. Ten trudny okres w końcu dobiegnie końca, a Ty będziesz mogła w pełni cieszyć się macierzyństwem.

Komentarze:

Zostaw Komentarz