Jak znaleźć staż?

11 kwietnia 2019 KK Ilość Komentarzy: 0 Praca

Dobry staż może być świetnym punktem do wpisania w CV oraz merytorycznym doświadczeniem, które pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy. To na studiach jest najlepszy czas, by zabrać się za szukanie interesującego stażu - dzięki któremu wykorzystacie wiedzę zdobytą na studiach w praktyce. By jednak proces poszukiwania stażu nie był zbyt długi i bezowocny, przygotowałyśmy dla Was kilka cennych rad.

Sprecyzowanie oczekiwań

Szukanie jakiegokolwiek stażu bez głębszego przemyślenia, czego tak naprawdę od niego oczekujemy, mija się z celem. Najpierw powinniśmy zastanowić się, jakiego typu praktyk szukamy (wakacyjnych, miesięcznych, a może z możliwością stałej współpracy), w jakiej branży, gdzie (firmy prywatne, duże korporacje czy może urzędy) i jakich warunków finansowych oczekujemy.

Być może branża, w której chcemy się rozwijać, już na start oferuje atrakcyjne wynagrodzenie, ale jeżeli nie - przemyślcie, czy to dla Was duża przeszkoda. Gdy to Wasz pierwszy w życiu, miesięczny staż, wysokie oczekiwania finansowe mogą odstawać od rzeczywistości. W końcu w stażu chodzi przede wszystkim o naukę i niezbędne doświadczenie.

Gdzie szukać stażu?

Obecnie istnieje naprawdę mnóstwo miejsc, gdzie pracodawcy wystawiają oferty dla stażystów. To ogólne portale z ofertami pracy, te tylko dla początkujących, targi pracy, LinedIn. Dodatkowo, warto przejść się do Uniwersyteckiego Biura Karier bądź Urzędu Pracy, by sprawdzić, czy nie mają jakichś ciekawych pomysłów. Bądźcie też otwarte na wszystkie tego typu propozycje od znajomych, a nawet rodziny - wiadomo, że nikt nie chce dostać poważnej pracy dzięki wstawiennictwu wujka, ale w przypadku stażu nie musimy się tym przejmować.

Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?

Gdy wysłaliście już CV i otrzymaliście zaproszenie na rozmowę, warto się do niej porządnie przygotować. Pracodawcy od przyszłych stażystów nie oczekują co prawda wiedzy i doświadczenia starszych pracowników, ale dobre zaprezentowanie umiejętności zdobytych na studiach, to absolutne minimum. Poza tym zapoznajcie się  z historią i branżą firmy, do której aplikujecie. Gdy jest to Wasza pierwsza praca i nie możecie pochwalić się doświadczeniem, opowiedzcie o Waszej aktywności na studiach - kółka naukowe, konferencje, samorząd studencki, wolontariat - te wszystkie punkty na pewno zostaną dobrze odebrane.

Komentarze:

Zostaw Komentarz