Jak utrzymać kontakt ze znajomymi z liceum?

11 kwietnia 2019 KK Ilość Komentarzy: 0 Relacje

“Przyjaźń to nie tylko wspaniały prezent, lecz także ustawiczna praca” - te słowa Ernsta Zachariasa idealnie obrazują, o co chodzi nie tylko w przyjaźni, ale właściwie w każdej relacji - koleżeńskiej, partnerskiej, rodzinnej.

Zazwyczaj zapominamy o tym, gdy z bliską nam osobą widzimy się na co dzień, a boleśnie przypominamy sobie, gdy nasza znajomość zostanie wystawiona na próbę odległości. Tak zdarza się w przypadku przyjaźni z liceum - paczka zgranych znajomych nagle rozjeżdża się na studia po całej Polsce, a może i świecie. Co zrobić, by utrzymać te znajomości?

Wybierz najbliższe Ci osoby

W liceum większość z nas ma tendencję do spotkania się w sporych grupach znajomych, z którymi dobrze się dogadujemy, jednak zazwyczaj tylko dwie-trzy osoby są nam naprawdę bliskie. Na studiach ciężko będzie utrzymać regularny i wartościowy kontakt z każdym znajomym, dlatego to dobry czas, by zastanowić się, kogo naprawdę możesz nazwać “przyjacielem” i to o te relacje zadbać w stu procentach.

Poza tym, studia to też okres, kiedy poznajemy bardzo dużo nowych osób, więc warto zrobić dla nich miejsce w naszym życiu. Nie namawiamy, żebyś zupełnie zapomniała o dawnych znajomościach, ale nic się nie stanie, jak do rodzinnego miasta wrócisz tylko raz na jakiś czas, a nie co tydzień.

Szczerość i wyrozumiałość to podstawa

Najczęstszy problem z utrzymaniem szkolnych przyjaźni spowodowany jest brakiem czasu - w końcu mamy dużo nauki na studia, pierwsze prace, nowych znajomych. Jeżeli czujesz więc, że masz akurat bardzo zabiegany czas w życiu, zadzwoń do przyjaciółki i szczerze z nią porozmawiaj. Być może umówcie się na spotkanie dopiero za jakiś czas, ale jeżeli wyjaśnisz, jak sytuacja wygląda, ona na pewno to zrozumie.

Z drugiej strony, staraj się być również wyrozumiała dla innych - wymaganie takiego kontaktu jak w liceum, gdy mieszkacie na dwóch krańcach Polski, po prostu nie ma sensu.

Postaw na komunikację

Tak jak pisałyśmy wyżej, szczera komunikacja jest najważniejsza w przyjaźni. Nawet, jak ze znajomymi nie macie czasu codziennie do siebie dzwonić czy się regularnie odwiedzać, starajcie się utrzymywać częsty kontakt internetowy. Takie krótkie wiadomości z informacją, co nowego u nas, nie są substytutem dla prawdziwego spotkania, ale sprawią, że będziecie na bieżąco i nie zapomnicie o sobie w natłoku obowiązków.

Nie wahaj się też odzywać pierwsza. Być może Twoi znajomi mają cięższy czas albo tak jak Ty - czekają na ruch z Twojej strony. W tej kwestii jednak nie warto przesadzać, bo gdy widzimy, że to tylko my wychodzimy z inicjatywą, taką znajomość może nie być warta naszego zaangażowania.

 

Komentarze:

Zostaw Komentarz