Jak skoncentrować się na pracy?

17 października 2019 MP Ilość Komentarzy: 0 Praca

Czasami są takie dni, kiedy zupełnie nie możesz się skupić na pracy. Lista zadań stale rośnie, czas niemiłosiernie przecieka przez palce, a Ty walczysz ze swoją głową o wygospodarowanie choć odrobiny koncentracji na pracy. Jak nie dać się myślom odwracającym uwagę i zrobić swoje zgodnie z planem i na czas? Oto nasze rady.

Co zrobić, jeśli nie mogę się skupić na pracy?

Siedzisz przed komputerem, próbujesz coś zrobić. Zaczynasz jedną rzecz, nie kończysz jej, bo jakoś nie możesz się skupić. „To może wezmę się za coś innego” – myślisz, mając nadzieję, że energia do wykonania pierwszego zadania przyjdzie po prostu później, że to nie jej czas. Ale to drugie zadanie też jakoś nie bardzo Ci leży i rośnie w Tobie frustracja. Nie karć się za to. Pozwól sobie ją poczuć i… odpuść. A następnie wykorzystaj nasze sposoby na skupienie się na pracy.

Sprawdzone sposoby na efektywną pracę:

1. Przelewanie zbędnych myśli na papier

Możliwe, że masz na sobie bardzo dużo obowiązków i Twoje myśli krążą wokół nich wszystkich po kolei, zamiast dać Ci w spokoju pracować. Co powinieneś zrobić w takiej chwili? Wziąć do ręki długopis, kartkę i wypisać na niej te wszystkie myśli (hasłowo, żeby było szybciej), które Cię dekoncentrują. Lepiej? Też czujesz, jak w głowie nagle zrobiło się dużo wolnej przestrzeni?

2. Zrobienie listy zadań na dany dzień

A teraz podejdźmy do tego z innej strony. Masz dużo zadań w pracy i myśli o innych bombardują Cię, podczas wykonywania jednego z nich? Wypisz sobie te zadania. Wtedy również zwolnisz sobie miejsce w mózgu na tę jedną, konkretną rzecz. Poświęć swoją uwagę wyłącznie na tę jedną sprawę, a załatwisz ją dużo szybciej i szybciej będziesz mógł zacząć robić kolejne zadania z listy.

3. Wyłączenie powiadomień

W skupieniu się na pracy mogą przeszkadzać nam nowe technologie. Wszelkie powiadomienia, okienka wyskakujące na ekranie komputera czy na smartfonie są bardzo skutecznych rozpraszaczem uwagi. Żeby im się nie dać, wystarczy je wyłączyć. To takie proste 😉

4. Włączenie muzyki sprzyjającej koncentracji

Dotychczas była mowa o tym, jak nie dać się dekoncentrować – myślom, nadmiarze obowiązków, czy technologii. Teraz czas wspomnieć o tym, co pobudza i utrzymuje naszą koncentrację. A jest to z pewnością odpowiednia muzyka. Na YouTube znajdziesz mnóstwo playlist, które pomogą Ci się skoncentrować na pracy.

5. Robienie regularnych przerw

Nie możemy być skoncentrowani na pracy cały czas. Potrzebujemy odpoczynku nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Nie zaniedbuj robienia sobie przerw, wymigując się brakiem czasu na odpoczynek. Pamiętaj o tym, że umysł, który nie odpoczywa jest mniej efektywny. Właśnie dlatego powinieneś dawać mu chwile wytchnienia od pracy.

Komentarze:

Zostaw Komentarz