Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze?

17 kwietnia 2019 IS Ilość Komentarzy: 0 Rozwój

Oszczędzanie pieniędzy jest dla wielu osób bardzo trudnym wyzwaniem. Część z nas dostaje przypływu endorfin zaraz po otrzymaniu wypłaty i od razu ma ochotę wybrać się na zakupy. Często działamy pod wpływem emocji, kupujemy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy i ulegamy różnym pokusom. Nagle orientujemy się, że jakimś magicznym sposobem pieniądze zniknęły z naszego konta. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci zarządzać swoim budżetem i zacząć oszczędzać pieniądze. 

Opracuj bilans wydatków

Najważniejszą kwestią jest ustalenie, na co najczęściej wydajesz pieniądze. Zapewne masz kilka stałych wydatków, takich jak czynsz, opłacenie rachunków, bilety miesięczne czy jedzenie. Warto prowadzić bilans wydatków oraz przychodów, który pozwoli nam dokładnie ustalić, gdzie trafiają nasze pieniądze. Dobrym sposobem na początek będzie wypisanie wszelkich wydatków w danym miesiącu i podzielenie ich na kategorie. Należy przede wszystkim wyróżnić te niezbędne, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować. Takie podsumowanie może nam uświadomić, że spora część naszych pieniędzy przepada w sieciowych kawiarniach, restauracjach i sklepach z ubraniami. Okazuje się, że kupujemy rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy i bez których jesteśmy w stanie się obejść. Warto wprowadzić sobie konkretne limity. Nie chodzi tu o odmawianie sobie wszelkich oszczędności i o odkładanie każdego grosza, jednak we wszystkim warto znać umiar. Rozpoczynanie dnia od kawy za 20 złotych, wypady na miasto i częste wyjazdy mogą całkowicie pochłonąć nasze oszczędności. 

Bądź eko i przestrzegaj zasad zero waste

Przede wszystkim oszczędzaj wodę, gaz, ogrzewanie i prąd. Pamiętaj o wyłączaniu światła, długie kąpiele w wannie pełnej wody zamień na prysznic i zakręcaj wodę, kiedy myjesz zęby. Zawsze twórz listę zakupów i kupuj wyłącznie te produkty, których potrzebujesz. Nie rób zbyt dużych zapasów, jeśli nie chcesz, by Twoje jedzenie wylądowało w koszu. Do sklepu zabieraj swoje torby i opakowania - zaoszczędzisz na reklamówkach i jednocześnie ograniczysz zużywanie plastiku. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie jadłospisu na najbliższy tydzień. To powinno zmotywować Cię do gotowania w domu i zrezygnowania ze zbyt częstych wypadów do restauracji. Warto robić zakupy raz w tygodniu np. w weekend. Dzięki temu nie będziesz mieć potrzeby zaglądania do sklepu każdego dnia. Takie małe codziennie zakupy są niepozorne, bo zazwyczaj wydajemy wtedy małe kwoty. Dodatkowo kupujemy sobie kolorowy napój, batonika na poprawę humoru i słoną przekąskę na wieczór. Kuszą nas kolorowe opakowania i wrzucamy kolejne produkty do kosza, mimo że tak naprawdę nie mamy na nie szczególnej ochoty. 

Wyznacz cel i nie kupuj zbędnych rzeczy

Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz kolejnej pary dżinsów, nowej torby i całej serii kosmetyków. Pomyśl dwa razy, zanim wydasz pieniądze na kolejną rzecz, która będzie jedynie zajmowała miejsce w Twoim mieszkaniu. Zamiast kupować stertę przedmiotów, ubrań, gadżetów i akcesoriów do mieszkania, lepiej odłożyć pieniądze i kupić jedną, ale porządną i naprawdę przydatną rzecz. Warto wyznaczyć sobie cel i konsekwentnie dążyć do jego realizacji. Jeśli planujemy większy wydatek, np. marzy nam się daleka podróż, zakup mieszkania czy samochodu, warto odpowiednio się do tego przygotować. Warto oszczędzać i regularnie odkładać pieniądze, żeby później móc zainwestować w coś, co w pełni spełni nasze oczekiwania i będzie nam służyć przez długie lata. Wyznaczenie takiego celu to świetny motywator. Za każdym razem, gdy będziesz chciał coś kupić, zadaj sobie pytanie, czy to na pewno rozsądny pomysł - lepiej kupić jeden sprzęt wysokiej jakości niż wiele gadżetów, które szybko się zepsują.

Komentarze:

Zostaw Komentarz