5 sposobów jak dbać o swój rozwój

11 kwietnia 2019 IS Ilość Komentarzy: 0 Rozwój

Aby zrealizować swoje życiowe cele, należy stale się rozwijać i regularnie pracować na swój sukces. Dobrze jest mieć konkretny plan działania i umiejętnie planować swoje codzienne aktywności. Warto wykorzystywać swój czas wolny w produktywny sposób i zadbać o swój samorozwój. 

Wyznacz sobie realne i konkretne cele

Przede wszystkim musisz zastanowić się, co chcesz osiągnąć. Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania, ustal, dlaczego chcesz to zrobić, po co i jak zamierzasz zbliżyć się do swojego celu. Jeśli masz w głowie bardzo ambitny i odległy cel, warto podzielić go na kilka mniejszych. Umożliwi Ci to regularne dostrzeganie postępów i będzie motywować Cię do dalszej pracy. Dobrym pomysłem jest prowadzenie kalendarza i zapisywania w nim wszelkich planów. Taki nawyk sprawi, że będziesz bardziej zorganizowana i będziesz panią swojego czasu. Ta metoda sprawdza się szczególnie wtedy, gdy masz na głowie wiele obowiązków. Jeśli łączysz studia z pracą, chodzisz na siłownie i masz inne powtarzające się zajęcia, to opracowanie harmonogramu będzie naprawdę pomocne. Dzięki temu będziesz w stanie określić, ile czasu zajmuje Ci wykonanie swoich zadań i o niczym nie zapomnisz. Ponadto zdasz sobie sprawę, ile masz czasu wolnego i jak często w Twoim kalendarzu znajdują się puste luki. Może się okazać, że masz ich wystarczająco dużo, by znaleźć sobie nowe zajęcie. Może chciałabyś nauczyć się języka obcego, zapisać się na warsztaty improwizacji lub rozpocząć przygodę z nową dyscypliną sportową? Droga wolna! Wszystko w Twoich rękach. 

Wprowadzenie dobrych nawyków

Wcielenie w życie dobrych nawyków może być sporym wyzwaniem. Jeśli narzucamy sobie pewną presję i w pewien sposób przymuszamy się do wykonania zaplanowanych wcześniej zadań, szybko możemy stracić entuzjazm. Działanie według planu może pomóc nam maksymalnie wykorzystać czas, ale z drugiej strony może budzić u nas stres i niepokój. Planowanie jest bardzo przydatne i pozwala nam na sprawne funkcjonowanie na co dzień, jednak musimy pamiętać, aby nie przesadzić. Jeśli skomponujemy sobie długą listę zadań, możemy mieć poczucie ciągłego zapracowania i przesytu. W rezultacie nie będziemy czerpać radości z wykonywania tych czynności, bo z tyłu głowy będziemy mieć to, że mamy jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia. Będziemy odhaczać kolejne punkty, żeby tylko zrealizować swoje plany. Do tego typu nawyków można się przyzwyczaić, chociaż początkowo może być to trudne. W momentach kryzysowych, gdy dopadnie nas zmęczenie, możemy nie mieć satysfakcji z wykonywania swoich zadań. Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na to z perspektywy czasu, zauważymy efekty systematycznej pracy. Wykonywanie danej czynności regularnie, musi w końcu przynieść oczekiwane efekty. Warto więc czasem zagryźć zęby i przeczekać trudne momenty, by później stwierdzić, że było warto. 

Książki, edukacyjne eventy i podcasty

Czytanie książek pobudza wyobraźnię i może być bardzo inspirujące. Dzięki czytaniu poszerzają się nasze horyzonty i rozwija się nasza kreatywność. To zdecydowanie lepsza forma spędzania wolnego czasu niż przeglądanie telefonu czy scrollowanie Instagrama i Facebooka. Wszelkie podręczniki i poradniki mogą dostarczyć Ci cennej wiedzy, która może pomóc Ci np. w Twojej pracy. Warto także uczęszczać na edukacyjne eventy lub szkolenia. W dużych miastach istnieje mnóstwo możliwości i każdego dnia organizowane są przeróżne wydarzenia, wystawy, koncerty czy stand-upy. Jeśl spędzasz dużo czasu w komunikacji miejskiej i nie wiesz jak w tym czasie wykorzystać czas, możesz poszukać ciekawych podcastów. W ostatnim czasie zyskały one popularność, podobnie jak wszelkiego rodzaju szkolenia online. Warto poświęcić kilkanaście minut dziennie na posłuchanie tego typu wystąpień. Inspirujące nagrania mogą skutecznie zmotywować nas do pracy i napędzić do działania.

Komentarze:

Zostaw Komentarz