5 naturalnych energetyków

10 kwietnia 2019 IS Ilość Komentarzy: 0 Zdrowie i Uroda

Masz problemy z koncentracją, ciągle ziewasz, a oczy same Ci się zamykają? Miałaś ciężki tydzień, mnóstwo nauki i obowiązków na głowie i nie masz na nic siły? Każdej z nas wyczerpują się czasem baterie - potrzebujemy wtedy zastrzyku energii. Część z nas sięga wtedy po energetyki, jednak wiemy doskonale, że mają one szkodliwe działanie, osłabiają układ krążenia, serce i rozregulowują metabolizm. Poznaj alternatywne rozwiązanie i dowiedz się, jak w naturalny sposób dostarczyć sobie energii. 

Zielona herbata

Zielona herbata charakteryzuje się wysoką zawartością teiny, która ma długotrwałe działanie pobudzające. Filiżanka zielonej herbaty może podnieść poziom koncentracji i sprawności umysłowej oraz pobudzić naszą kreatywność. Dodatkowo działa ona łagodząco na nasz układ pokarmowy i poprawia samopoczucie. Istotną kwestią jest sposób parzenia zielonej herbaty. Aż 80% teiny zawartej w liściach przenika do jej naparu w czasie parzenia. Aby w pełni wykorzystać jej moc, należy zaparzać ją przez około 3 minuty. Jeśli będziemy parzyć ją dłużej, herbata zmieni swoje właściwości i będzie miała działanie relaksacyjne. 

Imbir i cytryna

Aby nawodnić i dotlenić organizm o poranku, warto przygotować sobie pobudzającą miksturę z cytryną i imbirem. Do klasycznego espresso można dodać odrobinę cytryny, co pozwoli nam zwalczyć ból głowy, który towarzyszyć nam może podczas wysiłku umysłowego. W zwalczeniu przewlekłego zmęczenia może nam również pomóc imbir. Możemy wykorzystać go podczas parzenia kawy lub herbaty. Wodę należy zagotować wraz ze świeżo pokrojonym korzeniem imbiru. Kolejnym krokiem jest zalanie ziaren kawy lub liści herbaty powstałym naparem z imbiru. 

Guarana

Guaranę możemy spotkać w składzie herbatek ziołowych. Guaranina, czyli substancja aktywna zawarta w guaranie, ma podobne działanie do kofeiny. Poprawia zdolność zapamiętywania i przyczynia się do poprawy naszego nastroju. Dodatkowo wzmacnia wytrzymałość fizyczną. Działanie guarany może utrzymać się nawet przez kilka godzin, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle innych "naturalnych energetyków". Nie powinny jej jednak spożywać kobiety w ciąży oraz osoby z nadciśnieniem. Aby przygotować mieszankę ziołową, należy zalać ją gorącą (ale nie wrzącą) wodą i parzyć przez kilka minut.

Yerba mate

Yerba mate to suszone liście z ostrokrzewu paragwajskiego. Zawierają one wiele niezbędnych minerałów oraz witamin, takich jak magnez, potas czy witaminy z grupy B. Zawiera polifenole, saponiny i oczywiście jest bogata w kofeinę. Daje efekt pobudzenia, orzeźwia oraz wzmacnia koncentrację i pozwala lepiej skupić się na wykonywanej czynności. Najlepszy smak i aromat można uzyskać dzięki odpowiedniemu przygotowaniu - należy wsypać yerba mate do ok. 1/2 - 3/4 objętości naczynia i zalać wodą o temperaturze 70-80°C. Yerbę należy parzyć przez ok. 2-3 minuty. Można je zalewać kilka razy, podobnie jak zieloną herbatę.

Żeń-szeń

Żeń-szeń nazywany jej korzeniem życia. Od wieków wykorzystywany jest w chińskiej medycynie. Zawiera ok. 200 substancji leczniczych, które mają pozytywny wpływ na sprawność umysłową oraz kondycję fizyczną. Natychmiastowe pobudzenie otrzymujemy dzięki ginsenozydom, które stymulują transport tlenu oraz składników odżywczych do narządów. Żeń-szeń należy zalać wrzątkiem i parzyć przez ok. 5-7 minut. Do zaparzenia wystarczy nam jedna łyżeczka suszonego korzenia. Napar należy przecedzić i przelać do kubka. Aby urozmaicić smak napoju, warto dodać odrobinę cytryny. 

Komentarze:

Zostaw Komentarz